Na novém Dragon Age se stále pracuje

Na novém Dragon Age se stále pracuje
Kolem dalšího dílu Dragon Age je poměrně dlouhou dobu ticho, kdy jedny z posledních informací nebyly zrovna pozitivní, jelikož došlo k odchodu hlavního producenta Fernanda Mela.

Nyní však přišlo lehké prolomení informační ledů, jelikož výkonný producent Bioware, Mark Darrah, na Twitteru vydal svůj nový příspěvek, v němž sdílí pár informací, které o hře prozatím může říct.

I realize that most of you are here for Dragon Age news and there hasn’t been a lot of that lately…
Let me just run down some things I an say:
1. We are working on the next Dragon Age
2. Yes we are working from home
3. Working from home is harder
4. We are making progress

— Mark Darrah (@BioMarkDarrah) July 22, 2020

Tím nejpodstatnějším samozřejmě je, že se na hře stále pracuje a její vývoj je neustále posouván dopředu. To se ovšem aktuálně děje jen malými kroky, jelikož tým na titulu pracuje z domova, což není úplně ideální způsob.

I proto stále není jasné, kdy se dočkáme samotného vydání, ačkoliv hra byla ohlášena již v roce 2018. Původně se očekávalo, že se titulu dočkáme nejdříve v dubnu roku 2022, avšak s aktuálními podmínkami to klidně může být ještě o dost déle.

XL subscribe to our newsletter banner

Get the latest news and advice on COVID-19, direct from the experts in your inbox. Join hundreds of thousands who trust experts by subscribing to our newsletter.

Send your news and stories to us news@climaxradio.co.uk or newstories@climaxnewsroom.com and WhatsApp: +447747873668.

Before you go...

Democratic norms are being stress-tested all over the world, and the past few years have thrown up all kinds of questions we didn't know needed clarifying – how long is too long for a parliamentary prorogation? How far should politicians be allowed to intervene in court cases? To monitor these issues as closely as we have in the past we need your support, so please consider donating to The Climax News Room.